Když jsem se stala šéfredaktorkou, tak jsem neměla komu šéfovat, protože otec Alexandr mi zapomněl jmenovat i redaktory. Oslovila jsem řadu dětí, ze kterých se mi ozval pouze Filip Čambalík, ale počkáte si na jeho článek, až mi dodá fotky.
Při návštěvě kostela v Novém Sedle na fantastickém koncertu sourozenců Řeřichových, jsem se tam setkala s jejich tatínkem, panem Bohumilem Řeřichou. Uvědomila jsem si, že ho vlastně neznám, i když se potkáváme v kostele, na faře, nebo na ulici. Vždycky mne chválí, a dokonce o mě napsal článek, ale kdo z vás ho zná? Já vím jen, že je to usměvavý, sympatický křesťan se spoustou znalostí, a proto jsem se chtěla o něm dozvědět něco víc. Ochotně souhlasil s rozhovorem.
Hned na začátku rozhovoru mne zaskočil svým věkem, protože jsem si myslela, že je mnohem mladší. Dva dny před Vánoci totiž oslaví 78 let. Je rodákem ze Cvrčovic u Kladna, přes kopec od tragicky vyhlazených Lidic. Když ještě pracoval byl původně veterinárním a později zemědělským technikem, protože vystudoval střední zemědělskou technickou školu. Jeho oblíbeným předmětem byla anorganická chemie. Neoblíbeným předmětem byla matematika, v tom se asi shodneme a já bych k matematice přidala ještě fyziku. Na otázku o oblíbeném učiteli se dlouho zamyslel, ale nakonec uvedl, že žádný. Slyšela jsem o něm, že hodně cestoval, a to mi potvrdil výčtem zemí, které navštívil. Vyjmenovával je a já pochopila, že se jedná o téměř celou Evropu. Jednoznačně rád by se ještě podíval do Itálie. Když jsem se ho zeptala na znalost jazyků, skromně odpověděl, že umí pouze trochu německy, ale obrázek o jeho znalosti si udělejte sami, když nejen čte originální německy psané články, ale dokonce je i veřejně překládá. Seznámit se s nimi můžete na webu https://www.freemag.one . Zeptala jsem se, co by chtěl, aby o něm lidé věděli a odpověděl, že nic nechce skrývat a ať ví to dobré i špatné. Věděla jsem o hudebním nadání jeho dětí, a tak mne zajímalo, zda také na něco hraje. Dozvěděla jsem se, že v mladí hrál na housle a lesní roh. Neoblíbenějším hudebním nástrojem jsou u něho na prvním místě varhany. Na otázku o oblíbeném filmu se zase dlouho zamyslel, prý by jich bylo více, ale nakonec dodal, že z dřívější doby ho zaujal film Ghándí. Když jsme se dostali k literatuře, tak by prý neškodilo každému člověku se podívat do Bible. Těm, kteří podporují ruského presidenta Putina a jeho agresi na Ukrajině doporučuje si přečíst knihu Gulag historie, o vzniku Sovětského Svazu a … Jeho oblíbeným autorem je v současnosti americký historik Timothy Snyder. Toho samozřejmě také neznám a jak jste na tom vy? Neznala jsem ani jeho oblíbeného herce. Až z internetu jsem se o Denzelovi Washingtnovi dozvěděla pro mne nové informace. Oblíbeným obrazem pana Řeřichy je Leonardovo dílo Madonna Litta, hned dodává, že vznikl v roce 1482. Oblíbených malířů má více, ale v poslední době ho zaujal francouzský impresionismus. Má rád písně skupiny Abba. Dává ale přednost opeře a vážné hudbě. Pro někoho možná bude překvapivé, že na otázku o oblíbeném zvířeti uvedl prase, které, vzhledem ke své dřívější profesi, považuje za velmi chytré.
Na závěr jsem ho požádala o poselství: „V současné době je celá civilizace v hluboké duchovní a mravní krizi. Nám Čechům bych doporučoval návrat ke křesťanství, protože křesťanství patří nezvratně k historii Evropy a z toho křesťanství bych doporučoval, aby si každý prožil pokoru, neboť pokora je uznání pravdy sama o sobě.“
Jeho oblíbený citát nám dává možnost pana Řeřichu poznat do hloubky. Vypůjčil si ho od Beethovena a zní takto: „Hudba je větší zjevení než všechna moudrost a filozofie. Kdo porozumí mé hudbě, nezbytně se vysvobodí z veškeré bídy, kterou se vláčejí jiní lidé“.
Touto cestou bych ráda moudrému panu Řeřichovi poděkovala za celý rozhovor. V uších mi stále zní jeho slova, že si děti zaslouží velké uznání, protože svět vidí jinak než dospělí.
Sára Šebek