Úvod > Aktivity > Živý růženec

Živý růženec

V naší farnosti se modlíme živý růženec.

Živý růženec tvoří lidé, kteří se společně modlí tuto modlitbu. Vždy 20 lidí se spojuje do jediné růže, která je tvořena z 20 tajemství (růženec radostný, bolestný, slavný a růženec světla). Členové živého růžence se zavazují denně k modlitbě jednoho předem určeného desátku, který se po měsíci (vždy první neděli v měsíci) mění. Skupinka živého růžence se tak denně pomodlí celý růženec. Může být i větší počet členů, pak se modlí některá tajemství současně dva členové, při menším počtu se někdo modlí dvě tajemství. Na každý měsíc je stanoven jiný úmysl.

Růženec je starobylá modlitba křesťanů, podle legendy je prý původcem svatý Dominik, který jej začátkem 12. století obdržel od Panny Marie. Při modlitbě růžence přemýšlíme nad tím, co dobrého pro nás Bůh vykonal. Pět tajemství radostného růžence nám připomíná události Ježíšova narození, růženec světla rozjímá o životě Pána Ježíše, bolestný o Ježíšově utrpení a slavný o slávě Vzkříšení. Dohromady dvacet desátků.

Živý růženec vznikl v r. 1826 ve Francii z podnětu Pauline Jaricot, která chtěla najít způsob, jak zachránit duše nevěřících lidí ve svém okolí.

V případě zájmu o tento způsob modlitby se můžete setkat se členy živého růžence každou první neděli v měsíci po mši svaté v kostele v Podbořanech.

Úmysl na duben 2024: Za docenění role ženy.

Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Úmysl na květen 2024: Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě.

Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.