Úvod > Aktivity > Adopce na dálku

Adopce na dálku

Naše farní společenství se zapojilo do programu Adopce na dálku v roce 1995 a 14 let jsme podporovali dívku Sunithu, která díky naším příspěvkům úspěšně absolvovala studium a stala se učitelkou.

Od roku 2009 naše farní společenství podporovalo dívku v Indii jménem Princy Mariya, která se narodila v r. 2000. V roce 2022 úspěšně ukončila bakalářské studium mikrobiologie a má několik nabídek zaměstnání. Tím byla také ukončena její podpora v rámci Adopce na dálku.

Od listopadu 2022 jsme začali podporovat děvče, které se jmenuje Avila Horta, narodila se 3. 4. 2016 a chtěla by být učitelkou. Její otec je malíř pokojů, ale v době epidemie covidu-19 neměl 2 roky téměř žádnou práci. Maminka je v domácnosti. Avila má o čtyři roky mladšího bratra Avidana. Rodina je velmi chudá, dostává lístky na příděl rýže. Ve společné domácnosti v domě s dvěma pokoji s nimi žije ještě babička s dědečkem, strýček a jeho rodina, všichni jsou katolíci. Avila potřebuje podporu, aby mohla chodit do školy. Náš roční příspěvek na školné a školní potřeby činí 4900 Kč.

Roční poplatek na školné, školní uniformu a různé potřeby hradíme z příspěvků mnoha dárců, kteří se zapojují podle svých možností.

Za farní společenství Podbořany RNDr. Dagmar Pištěková

Březen 2024:

Máme dalšího adoptivního syna! Je jím dvacetiletý Anthony Ssenkaayi z Ugandy, který studuje v semináři a touží stát se knězem. Protože naši dárci byli mimořádně štědří, mohli jsme letos navíc k stávající podpoře dívky Avily z Indie zaplatit i roční příspěvek na studium tomuto mladému muži.

Informace od tohoto studenta:

Ahoj, jmenuji se Anthony, je mi 18 let a chodím do 5. ročníku střední školy. Říkají o mně, že jsem veselý a milý. Studium mě baví a podávám prý velmi dobrý výkon. Rád ministruji u oltáře. Jsem zapálen pro svůj cíl stát se knězem. Hodně se modlím, pomáhám starším lidem a ve farnosti se věnuji charitativní činnosti. Knězem se chci stát díky knězi, který sloužil mši u nás ve farnosti a inspiroval mě. Baví mě čtení při mši i jiné aktivity v kostele. Chutnají mi fazole, rýže a hovězí. Mám rád dobrodružství a přírodu. Zpívám v kostelním sboru. Doma pomáhám s vařením.

V rodině jsme 4. Já, maminka a moji sourozenci Andrew & Anold. Moje starší sestra Joanita už ukončila univerzitu, ale ještě si hledá místo, tak je naše rodina závislá hlavně na zemědělství, prodeji přebytků. Navíc maminka s naší pomocí plete košíky a koupací houby a prodává je. Už jsme ve vyšších ročnících, a tak je pro maminku těžké platit školné. Tatínek nás vůbec nepodporuje. Moji rodiče se vzali v kostele, ale tatínek maminku opustil, našel si jinou ženu, se kterou se usadil a mají děti. Pronajímáme si dvoupokojový dům a pro maminku je těžké platit nájem. Dobře vycházíme s ostatními ve vesnici. Společně chodíme do kostela a modlíme se.

IMG_20240324_0001.jpg

Dopis od Avily - listopad 2023:

IMG_20231224_0002.jpg

Překlad:

Avila Horta vám píše poprvé těchto pár řádek.

Studuji ve 2. třídě a ukončila jsem pololetní zkoušky s dobrými známkami. Aktivně se účastním všech školních akcí. V říjnu jsem měla 15 dní pololetních prázdnin, během kterých jsem byla u babičky a hrála jsem si s bratranci a sestřenicemi.

Nyní je zimní období. Přicházím spolu se svou rodinou popřát vám radostné Vánoce a šťastný nový rok.

Ředitel centra mi předal vánoční dárek od vás. Velmi za něj děkuji. Více napíšu v příštím dopise.

Vaše milující Avila Horta

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vysvědčení naší adoptivní dcery z 1. třídy (rok 2022):

IMG_20230911_0002.jpg

Fotografie Avily - r. 2022:

38325_Avila Horta.jpeg

Březen 2023: Dopis od matky naší adoptivní dcery Avily v Indii a jeho překlad:

Březen 2023

Drazí přátelé,

Jsem paní Rita, matka Avily, vašeho adoptivního dítěte. Mám se dobře a doufám, že vy také. Avile se také daří dobře.

Avila chodí každý den do školy. Udělala již všechny testy v 1. třídě a nyní v září bude skládat závěrečné zkoušky. Výsledek bude oznámen v dubnu a pak bude mít letní prázdniny.

Je postní období, tak chodíme do kostela každý pátek a sobotu. V pátek se účastníme křížové cesty. Velikonoční liturgie je velmi dlouhá a významná. Spolu s Avilou vám přeji radostné Velikonoce.

Teď je tady letní období. Členové naší rodiny vás srdečně zdraví.

Vaše milující Rita Horta, matka Avily Horty

------------------------------------------------------------

Poslední dopis od naší předchozí adoptivní dcery, překlad do češtiny najdete zde