Úvod > O nás

Krátce o nás

Jsme společenství věřících křesťanů - katolíků z Podbořan a přilehlého okolí. Pod náš farní obvod spadají také farnosti: Blšany, Buškovice, Kněžice, Kryry, Letov, Libědice, Mory, Nepomyšl, Nové Sedlo u Žatce, Pšov, Soběsuky, Strojetice, Široké Třebčice, Vidhostice, Vroutek a Žabokliky.

Co je to farnost?

Farnost je nejmenší církevní správní jednotka římskokatolické církve. Tento pojem můžeme chápat personálně (společenství lidí, kteří farnost tvoří) a teritoriálně (vymezený prostor - obec, větší počet obcí, město, část města,...). Nejbližší vyšší územní celek je pak vikariát v Čechách nebo děkanát na Moravě. Farnost je samostatnou církevní právnickou osobou neziskového charakteru. Farnost má vždy svůj hlavní - farní kostel, ale ve farnosti mohou být i další (tzv. filiální) kostely a kaple. Sídlem farnosti bývá fara, v níž obvykle farář bydlí a v níž zpravidla probíhají i některé administrativní, náboženské, společenské nebo další aktivity farnosti. Zřizovatelem farnosti je biskupství. Statutárním orgánem farnosti je farář, popř. administrátor.

Farnost však tvoří především lidé, kteří navštěvují kostely a prožívají v nich ( a nejen v nich) společné chvíle a stávají se farní rodinou.

Také tyto stránky slouží nejen farníkům, členům  farní rodiny, ale také náhodným návštěvníkům, se kterými se chceme tímto podělit o poklady, radosti i strasti a otevřít jim tak dveře našich kostelů i srdcí a ukázat tak množství milostí a lásky, kterou do našeho života dobrý Bůh přináší.