Facebook
image
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Zrušení setkání na faře - vyhlášení režimu Home office

Zrušení setkání na faře - vyhlášení režimu Home officeDatum konání:
8.3.2021
Datum ukončení:
21.3.2021

Z důvodu zhoršující se pandemické situace biskup vyhlašuje v období od 8.3. do neděle 21.3. 2021 pro zaměstnance Litoměřického biskupství přechod na režim Home office. 

V praxi to znamená, že pracovníci kurie, vikariátní účetní a stavební technici nebudou v tomto čase osobně dostupní v úředních prostorech a budou dál komunikovat pouze pomocí elektronických prostředků nebo listovními zásilkami. Pokud by je někdo potřeboval kontaktovat osobně, je to možné až po předložení preventivních testů na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (dále jen testů). Zaměstnanci pracující v režimu Home office se netestují. Koordinace činností na diecézní kurii je v kompetenci vedoucích jednotlivých oddělení. 

Obdobně pokyny platí i pro farní úřady. Protože často komunikují s veřejností, např. při sjednávání pohřbů, musí pečlivě dodržovat stanovené hygienické předpisy. Úřední záležitosti budou také řešit elektronickými prostředky či listovními zásilkami. V případě, že není možné se na farním úřadě vyhnout osobnímu setkání, musí žadatel o schůzku předložit testy. Režim Home office neznamená vyhlášení karantény na farní úřad, ale jedná se o opatření sloužící k zamezení nákazy. Nedodržení Home office režimu má nutně za následek povinnost podstoupit nařízené testy. Tam kde jsou ve farnosti pastorační asistenti, duchovní správce jejich pracovní činnost upraví tak, aby mohli dodržovat režim Home office.

Pořad bohoslužeb ve farnostech zůstává nezměněn při zachování limitovaného počtu účastníků bohoslužeb (dosud 10% obsazenost). Duchovní úkony (např. svátost smíření) lze konat při dodržení vyhlášených hygienických norem. Kostely, pokud možno, nechávejme otevřené. Pokud nastane situace, že někdo ze zaměstnanců biskupství bude muset urgentně podstoupit testování, máme od Cesty 121 příslib dodání testů. Jejich distribuce pro jednotlivé farní úřady bude zajištěna prostřednictvím okrskových vikářů. 

V případě, že se v blízkosti zaměstnance biskupství (duchovního či laika) vyskytne osoba s pozitivním potvrzením nákazy, přechází se z v daném místě režimu Home office do karanténního režimu se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Duchovní informuje svého okrskového vikáře o situaci, a poté pořad bohoslužeb v daném místě vhodně upraví. V případě nejasností se duchovní vždy může obrátit na ordináře.