Úvod > Aktivity > Mladí redaktoři > Vojtěch Šelemba

Vojtěch Šelemba

Jak jsem minule slíbila, tak vám dnes představím jednoho šikovného kluka.

Obrázek1.jpg

A protože v regionu o něm vyšel článek, tak už můžete vědět, že je mu 9 let, že se věnuje kreslení a malování, nejraději tužkou a používá také tempery. Také, že rád hraje fotbal.

Já se vám ho pokusím představit i v jiném světle, z rozhovoru, který jsem s ním udělala. Seděli jsme na lavičce před krásným kostelem v Novém Sedle, kde Vojta bydlí, ale do rozhovoru se mu moc nechtělo. Kolem nás pobíhali a radili jeho bráchové.

Nejprve jsem se ho zeptala od kolika let maluje. Řekl mi, že už si na to moc nevzpomíná, ale přibližně tak od 3 let. A na svůj první obrázek si už vůbec nepamatuje.

Už namaloval spoustu úžasných portrétů, tak vás určitě zajímá, jaký byl jeho první obraz na vyšší úrovni.  Prý, že to byl portrét podle Giuseppe Arcimbolda. Jedná se o Italského malíře, známého vytvářením bizarních portrétů, složených z ovoce a zeleniny. Na malování se mu nejvíce líbí, že se u toho nemusí moc přemýšlet. Prostě vezme tužku do ruky a udělá pár tahů. Malý brácha mu při tom radil, Obrázek2.jpgže na papír dělá čárky a né tahy...  Dodal, že mu namalování obrázku trvá třeba i 2 měsíce. Vojta se začal rozčilovat, že z něj budu odpovědi páčit dvě hodiny, ale nakonec se nechal k pokračování rozhovoru přesvědčit.

Nevím jak vás, ale mě moc zajímalo, jaké má Vojta vzory. Nejdříve se tvářil trochu zmateně, ale pak mi řekl Petr Jan Brandl. To jméno jsem nikdy neslyšela a původně jsem ho nedokázala ani vyslovit. Zjistila jsem si však, že se jedná o českého malíře, figuralistu, portrétistu a jednoho z hlavních představitelů vrcholného baroka v

Čechách. Dalším Vojtovým vzorem je Karel Škréta.  O něm jsem se dozvěděla, že je nejvýznamnějším českým barokním malířem 17.století. Dále Vojta prohlásil, že je jeho vzorem samozřejmě taťka, Michal Šelemba. Ten je restaurátorem a malířem.

Věděla jsem o Vojtovi, že je fotbalista, a tak mi prozradil za jaký tým hraje. Jsou to žáci Nového Sedla. Zároveň se pochlubil, že má čtyři bratry a brzy bude mít malou sestřičku.

Když jsem chtěla vědět, jaký je jeho nejlepší obraz, tak vyhrkl, že neví a po dlouhém váhání a koktání řekl studie portrétu Petra Brandla.

Nedozvěděla jsem se od něho o žádném citátu nebo mottu jeho života, ale na otázku o oblíbeném předmětu spustil: „Jasně že tělák, a taky výtvarka“.

Oblíbené jídlo škubánky s mákem mu zase poradil brácha. Vojta ještě přidal řízek s bramborovou kaší. Podle dalšího bráchy ještě hranolky.

Zrovna jsem se ptala na oblíbené zvíře a bráchové začali vykřikovat: “Pes, pavouk, pes…“ a Vojta souhlasil. Zasáhl však taťka se slovy: „To je rozhovor s Vojtou a né s váma, tak jděte na stranu a…“. Jeho nejoblíbenější barva je zelená a na dotaz o oblíbené písničce zamručel: „Já moc písničky neposlouchám.“ Na pohádky se moc nekouká, protože ho nezajímají. Ale má rád filmy Pán prstenů, Hobit apod. Radost mi udělal, když jsem od něho slyšela, že má rád stejného herce a zpěváka jako já. Jmenuje se Orlando Bloom.

Na otázku, co je tvá nejlepší vlastnost odpovídá, že žádnou takovou nemá a taťka v nadsázce se smíchem souhlasí. Bráchové však jednoznačně za jeho top vlastnost považují „fotbal“. :o)

Na sobě mu vadí, že se někdy neumí ovládnout. Největší průšvih udělal, když zranil bráchu a s ním se muselo k doktorovi. Největší úspěch ve skromnosti sice tvrdil, že žádný nemá, ale mamka radila že ve fotbale a já jsem mu připomínala výstavu v kostele v Podbořanech a článek v Regionu. Tatínek přidal 2. místo v ZUŠ.

Největším jeho přáním je, že chce už konečně vědět, čím chce být. A změnil by to, aby ze světa zmizeli jedovatí pavouci a hadi. Na závěr rozhovoru mi řekl, že už asi ví, že chce být restaurátorem s fotbalovým koníčkem a utekl pryč…

Já si však myslím, že jednou bude slavný.

Obrázek3.jpg  Sára Šebek