Úvod > O nás > Slovo farníka > Svatováclavská Poutní mše v Novém Sedle

Svatováclavská Poutní mše v Novém Sedle

28.září v Den české státnosti a zároveň výročí zavraždění patrona české země Sv.Václava, ve stejnojmenném a nádherném barokním kostele v Novém Sedle, celebroval mši děkan podbořanské farnosti Otec Alexandr Siudzik. Ve svém kázání připomněl  velký význam Sv.Václava, který vychováván k dobru a ke zbožnosti svojí babičkou Ludmilou byl nejen velkým křesťanem ale i Evropanem. Na rozdíl od jeho bratra Boleslava, kterého vychovávala matka Drahomíra a naopak odváděla ho od víry. Jeho význam uznávají i Poláci, kteří si Sv.Václava připomínají také 28.září, ale nesvětí svátek.

Otec Alexandr při svém kázání připomněl slova nově jmenovaného představeného kongregace Redemptoristů, k jejichž řádu Otec Alexandr patří, Brazilce  Pátera Rogeria Gomese:

„V těchto dnech hodně mluvíme o krizi lídrovství / krizi lídrů/vůdců/. Podle mě začíná krize vůdčího postavení tehdy, když si ti, kdo by se měli starat o jiné, přivlastní svou roli pro osobní prospěch. Funkce lídrovství je kenotická /upozadění sebe sama/ a není o utlačování druhých, znamená to být dobrým Samaritánem.“

Demonstrace zloby, zášti, závisti, strachu a sváru v Den české státnosti 28.září na Václavském náměstí, nebyla o uctění odkazu Sv.Václava. Byla zneuctěním nejen jeho odkazu, ale i  tohoto památného dne. Ale zároveň i zneuctěním památného místa, kde vedle Sv.Václava na koni, stojí sochy významných českých světců Sv.Ludmily, Sv Anežky, Sv.Prokopa a Sv. Vojtěcha.